FAQ

Na ten temat powstał artykuł, z którego dowiesz się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę: Jak wybrać elektrostymulator? Ponadto warto sprawdzić, jak długa jest gwarancja na elektrostymulator i jakie jest jego wyposażenie. Zakup elektrostymulatora to inwestycja na kilka lat, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Do każdego urządzenia możesz wybrać dodatkowe elektrody samoprzylepne, albo trwalsze elektrody takie jak silikonowe lub tekstylne.

TENS to najczęściej wykorzystywany w elektroterapii rodzaj prądu, który działa przeciwbólowo poprzez stymulowanie zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

EMS to bardzo zbliżony do TENS rodzaj prądu, z tą różnicą, że nie działa on przeciwbólowo, tylko stymulując nerwy motoryczne, pobudza mięśnie do pracy. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Często TENS i EMS są stosowane razem w jednym programie elektroterapii. Taki zabieg przynosi wtedy obie korzyści na raz: łagodzi ból i tym samym wzmacnia też mięśnie.

MET – czyli mikroprądy to terapia impulsami o bardzo niskim natężeniu, które działają podprogowo na układ nerwowy. Ten rodzaj terapii jest w zasadzie nieodczuwalny lub bardzo słabo odczuwalny, dlatego doskonale sprawdza się u osób, które mają obawy przed elektrostymulacją prądami TENS. Dodatkowo mikroprądy wykazują działanie regeneracyjne na komórki i tkanki. Z tego względu doskonale sprawdzają się w zabiegach przeciwstarzeniowych. Z uwagi na działanie przeciwzapalne MET doskonale sprawdza się w leczeniu kontuzji, reumatyzmu i stanów zapalnych innego pochodzenia.

IFS – prądy interferencyjne wnikają głębiej niż inne rodzaje prądów i działają głęboko w tkankach, u źródła bólu. Doskonale sprawdzają się też do wzmacniania mięśni. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Elektrostymulatory wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak jonoforeza, ultradźwięki, czy laser, mają więcej zastosowań, niż klasyczne elektrostymulatory. Te dodatkowe zabiegi przydają się szczególnie w przypadku przewlekłego bólu, a także w przypadku kontuzji.

Jeśli chcesz często korzystać z prądów TENS lub IFS to tak, ponieważ osoby stale korzystające z elektroterapii potrzebują silniejszych bodźców. Wymagają one dużej mocy urządzenia, a taką gwarantuje tylko zasilanie sieciowe. Z kolei zarówno prądy EMS, jak i mikroprądy nie wymagają zasilania sieciowego.

Zastosowano w nich różne rodzaje żelu samoprzylepnego. Elektrody PREMIUM są pokryte żelem wykazującym lepszą adhezyjność, co gwarantuje większy komfort i trwałość. Elektrody STANDARD wytrzymują maksymalnie około 20 - 30 użyć, natomiast PREMIUM 30 - 50 użyć.

Elektrody tekstylne wykazują znacznie większą trwałość niż elektrody samoprzylepne, a tym samym są wygodniejsze w użyciu niż silikonowe. Jednak to właśnie elektrody silikonowe są najtrwalszym rozwiązaniem. Dodatkowo można je dezynfekować (w przeciwieństwie do samoprzylepnych i tekstylnych). Z tego względu są bardzo popularne do użytku profesjonalnego.

Jeśli nie posiadasz wiedzy na temat parametrów elektrostymulacji, najbezpieczniej jest korzystać z gotowych programów. Parametry do programów manualnych powinny być podane przez specjalistę.

Do wszystkich naszych urządzeń możesz zakupić elektrody ECOSTIM. Dla pewności sprawdź, jakie złącze mają przewody dołączone do elektrostymulatora. W zdecydowanej większości urządzeń jest to złącze PIN 2mm, w niektórych SNAP 3,6mm. Zamów elektrody z tym samym złączem, co przewody.

O ile przy produkcie nie ma informacji, że jest on niedostępny lub w przedsprzedaży, to znajduje się on na stanie w naszym magazynie. Zamówienia realizujemy na bieżąco. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten temat.

W przypadku prądów TENS i MET lokalizowanie elektrod jest bardzo intuicyjne. Wystarczy umieścić od 2 do 4 elektrod w okolicy występowania bólu. Elektrody powinny być umieszczone w miarę możliwości symetrycznie. Elektrody nie mogą się stykać, musi być pomiędzy nimi co najmniej 5cm odstępu. Nie należy krzyżować dwóch obiegów prądu.

Zabiegi EMS najczęściej wymagają umieszczenia dwóch elektrod na brzuścu mięśnia, czyli w miejscu, w którym mięsień ma największą objętość. Elektrody powinny być umieszczone w miarę możliwości symetrycznie. Elektrody nie mogą się stykać, musi być pomiędzy nimi co najmniej 5cm odstępu. Nie należy krzyżować dwóch obiegów prądu.

Z kolei elektroterapia przy użyciu prądów interferencyjnych IFS wymaga skrzyżowania dwóch obiegów prądu w taki sposób, by miejsce skrzyżowania występowało nad miejscem występowania bólu, a w przypadku zabiegu wzmacniającego mięsnie, miejsce skrzyżowania musi występować nad miejscem, w którym mięsień ma największą objętość.

Przykłady lokalizacji elektrod znajdują się tutaj.

Standardowo na wyposażeniu większości elektrostymulatorów znajdują się przewody podwójne PIN-2. Do każdego takiego przewodu możesz podłączyć dwie elektrody. Aby wykorzystać swoje urządzenie w większym zakresie, dodatkowo możesz dokupić przewody poczwórne PIN-4. Kup tyle przewodów, ile kanałów ma Twoje urządzenie.

Tak, jak najbardziej, pod warunkiem, że użytkownik zapozna się przed użyciem z instrukcją obsługi i przeciwwskazaniami.

Przeciwwskazania znajdziesz w tym artykule.